Деятельность

На РАЭС внедрен современный экологический проект по минимизации образования РАО

Размер шрифта

Сбросить
19.09.2019

На Рівненській АЕС впроваджено сучасний екологічний проект – унікальний метод «RAES», який сприятиме підвищенню обізнаності та відповідальності персоналу під час здійснення виробничої діяльності, пов’язаної з утворенням радіоактивних відходів (РАВ), а також їхньої мінімізації.

Однією з умов безпечної експлуатації АЕС України є безпечне поводження з РАВ, яке забезпечується шляхом дотримання вимог законодавства, ліцензійних умов реалізації заходів Комплексної програми поводження з радіоактивними відходами НАЕК «Енергоатом». Основним принципом поводження з РАВ на ядерних об’єктах є мінімізація їх утворення та взаємозв’язок між усіма етапами – від утворення до їх захоронення. Міжнародні експерти стверджують, що зменшення обсягів утворення РАВ досягається шляхом грамотного планування та організації процесів (робіт), в результаті яких утворюються або можуть бути утворені РАВ у зоні суворого радіаційного контролю (ЗСРК).

За словами начальника ХЦ РАЕС Анатолія Тихомирова, вагомий внесок в ефективність мінімізації РАВ робить людина, яка безпосередньо або опосередковано пов’язана з цим процесом. Саме тому на Рівненській АЕС був розроблений екологічний метод під назвою «RAES».

Розробка методу є колективною роботою фахівців декількох підрозділів Рівненської АЕС. Його створено спеціалістами хімічного цеху (ХЦ), цеху дезактивації та радіоактивних відходів, навчально-тренувального центру (НТЦ) РАЕС за підтримки генерального директора електростанції, його заступників з персоналу та з якості та управління, а також заступника головного інженера РАЕС із загальностанційних об’єктів.

Метод «RAES» сформований на таких основних джерелах інформації, як Закон України (ЗУ) «Про охорону навколишнього природного середовища», ЗУ «Про поводження з радіоактивними відходами», нормативно-правовий документ «Загальні положення забезпечення безпеки при поводженні з радіоактивними відходами до їх захоронення» та вимоги безпеки МАГАТЕ «Поводження з радіоактивними відходами перед захороненням», GSR-5.

«Історія створення методу «RAES» розпочалась з підготовки молодого працівника ХЦ, оператора спецводоочищенння, Романа Годунка, до участі у конкурсі наукових доповідей. У ході спільного обговорення теми майбутньої доповіді, поточного стану системи поводження з РАВ та актуальних проблем, виникла ідея створення принципу, який у подальшому був доопрацьований та трансформований у метод «RAES». Метод зменшення екологічного впливу «RAES» – це практичні кроки, спрямовані на реалізацію основних принципів безпеки поводження з РАВ у виробничій діяльності, які під силу кожному, та в той же час є необхідною умовою захисту людей та навколишнього середовища від потенційного радіоактивного забруднення, - прокоментував Анатолій Тихомиров. - Цей метод є сучасним і простим способом донесення інформації до працівника, оскільки у ньому поєднано принципи з різних документів. Наглядна демонстрація сучасного інструменту у вигляді пам’ятки на вебсайті РАЕС, плакату на робочому місці та скринсейверу (екранної заставки) персонального комп’ютеру допоможе завжди пам’ятати про попередження помилок під час поводження з РАВ. Загалом сортування сміття сьогодні – це світова практика. Обов’язок кожної свідомої людини – дбати про майбутнє наступних поколінь. Переконаний, що екологічний метод «RAES» стане однією із позитивних практик підприємства, яку використовуватимуть й інші члени ВАО АЕС».

У свою чергу інженер ХЦ Анна Горбунова, зауважила на актуальності процесу поводження з РАВ у всьому світі через його специфічність та складність. «Основна мета у ході поводження з РАВ – це захист персоналу, населення та навколишнього середовища від негативного радіаційного впливу. Зрозуміло, що чим менша кількість РАВ, тим менші потенційні ризики. Рівненська АЕС постійно вдосконалюється у напрямку мінімізації радіоактивних відходів, впроваджує технічні заходи, спрямовані на зменшення кількості їх утворення. Важливим фактором в утворенні РАВ є людський фактор, тому кожен працівник, перебуваючи в ЗСРК, плануючи роботи та приступаючи до їх виконання, повинен усвідомлювати відповідальність за необґрунтоване утворення РАВ. Дотримуючись методу «RAES», кожен зможе зробити свій внесок щодо зменшення РАВ, що дозволить зменшити дозові навантаження на персонал та забезпечити екологічно чисте майбутнє», - підсумувала Анна Горбунова. ….

На сьогоднішній день новий інструмент успішно використовується на Рівненській АЕС. В рамках його впровадження розроблено пам’ятки екологічного методу «RAES». На вебсайті електростанції у розділі «Безпека та екологія» розміщено інформацію про цей метод, де кожен охочий може ознайомитись із ним більш детально. Нововведення також включено до модуля мультимедійного курсу дистанційного навчання з питань поводження з РАВ та в тематику інструктажів персоналу, який працює у зоні суворого радіаційного контролю. Також прийнято рішення про представлення методу як позитивної практики у ході Ради з культури безпеки в Києві та під час партнерської перевірки ВАО АЕС Рівненської АЕС, які відбудуться у 2020 році.

Нововведений метод дозволить мінімізувати процес утворення РАВ, зменшити екологічний вплив на довкілля, покращити стан культури виробництва та культури безпеки на АЕС та вивести систему поводження з РАВ на Рівненській АЕС на новий сучасний рівень в цілому.

Про доцільність та оцінку результативності впровадження методу на РАЕС можна буде говорити після напрацювання та порівняння даних по кількості утворених РАВ та надання періодичних звітів до НАЕК «Енергоатом» та Держатомрегулювання України.