Деятельность

Завершен цикл общественных слушаний по экологическому воздействию Ривненской АЭС

Размер шрифта

Сбросить
12.07.2019

Впродовж двох тижнів тривали громадські слухання стосовно впливу Рівненської АЕС на навколишнє середовище у транскордонному контексті у восьми обласних центрах країни та Києві.

Минулого року вступив у дію закон про оцінку впливу на довкілля (ОВД), який зобов’язує суб’єктів господарювання оцінити вплив планованої діяльності з обов’язковим громадським обговоренням. Організація та проведення слухань належить до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів. Процедура прийняття рішень про планову діяльність щодо експлуатації енергоблоків АЕС України, що визначена розпорядженням Кабінету Міністрів України та Стратегічним планом розвитку Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на 2017-2021 роки, а також Конвенцією ЕСПО (Рішення Шостої наради Сторін Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті), передбачає у разі поширення впливу діяльності більш ніж на третину областей країни проведення громадського обговорення звіту з ОВД у центрах цих територіальних одиниць та додатково у м. Київ.

З 1 до 11 липня 2019 року спеціалісти Рівненської АЕС взяли участь у громадських слуханнях Міністерства екології та природних ресурсів України з обговорення Звіту. Оцінку проведено з врахуванням діючих енергоблоків та об’єктів, що входять до технологічного комплексу РАЕС, а також інших об’єктів в районі розташування електростанції. Оцінка проведена незалежними науковими організаціями впродовж 2018 року та викладена в одинадцяти томах на 1605 аркушах. Звіт доступний на офіційному вебсайті РАЕС.

Зустрічі з громадськістю проведено у Рівному, Хмельницькому, Тернополі, Луцьку, Львові, Івано-Франківську, Житомирі, Вінниці у приміщення обласних держадміністрацій та у Києві в Орхузькому інформаційно-просвітницькому центрі. Заходи відбувалися за участю активних мешканців, представників громадських організацій та медіа, яким було надано загальну інформацію про вплив планованої діяльності РАЕС на етапі «експлуатація». Термін громадського обговорення закінчується 26 липня.

Переважна більшість питань громадськості стосувалася безпеки. Так у Вінниці голова обласного осередку партії Національний корпус Ігор Княжанський цікавився вирішенням питання проявів карстового характеру. Під час обговорень у Києві кандидат технічних наук Микола Кононенко підняв питання експлуатації ядерного палива, Кввп АЕС, а представник Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Олег Серов – фізичного захисту електростанції, стану ґрунтів у регіоні розташування РАЕС. Також ним була висловлена пропозиція щодо необхідності збереження культурної спадщини регіону.

За коментарем Олександра Немцова, начальника відділу екології Енергоатома, за законом, що почав діяти минулого року, запроваджується нова система оцінки впливу на довкілля, яка повністю відповідає європейським стандартам. «Обговорення щодо впливу РАЕС є другим проєктом Компанії, першим була ХАЕС, але там розглядалося питання будівництва нових енергоблоків. РАЕС першою винесла на обговорення вплив діяльності на довкілля на етапі «експлуатація», що демонструє відкритість Компанії в екологічних питаннях та доводить, що діючі АЕС у режимі нормальної експлуатації не несуть негативного впливу на довкілля. Разом з тим спеціаліст відзначив незначну активність громадськості, адже слухання мають на меті й інформування про атомну генерацію, що не несе негативних впливів на середовище», - зазначив Олександр Немцов.

За оцінкою Олександра Горковлюка, начальника служби охорони навколишнього середовища РАЕС, слухання містами України щодо впливу РАЕС на довкілля відбулися активно, конструктивно, без негативних зауважень. «Хочу відзначити активність громадян у Житомирі, Вінниці та Києві. Вважаю, що в цілому зустрічі мали позитивний результат. Задоволений роботою команди спеціалістів РАЕС, громадськості були надані грамотні, зрозумілі та вичерпні відповіді. Але на цьому процедура не завершена, консультації у транскордонному контексті продовжаться в інших країнах, зацікавлених в обговореннях. Вже висловили таке бажання шість країн, зокрема Молдова, Білорусь, Румунія, Австрія, Німеччина. Впевнений, що ми зможемо переконати й міжнародну спільноту у безпеці Рівненської АЕС», - прокоментував Олександр Горковлюк.