Прес-центр

Атомремонтсервіс вперше в Україні провів модернізацію циліндру високого тиску на енергоблоці №2 ЮУАЕС

Розмір шрифту

Скинути
31.07.2020

Атомремонтсервіс (АРС), відокремлений підрозділ НАЕК «Енергоатом», вперше в Україні успішно здійснив капітальний ремонт циліндра високого тиску (ЦВТ) турбоагрегату К-1000-60/1500 з повною заміною ротора високого тиску на новий модернізований. Фахівці АРС також замінили проточну частину ЦВТ турбоагрегату на нову. Робота була виконали на енергоблоці №2 Южно-Української АЕС під час планово-попереджувального ремонту, який завершився 24 липня

Перш ніж приступити до виконання складного та важливого завдання працівники цеху з ремонту тепломеханічного обладнання Атомремонтсервіса ретельно вивчили досвід впровадження відповідних технологій в інших країнах, де експлуатуються енергоблоки ВВЕР-1000 з турбоагрегатами К-1000-60/1500 виробництва харківського АТ «Турбоатом».

Підготовку до робіт розпочали 2019 року, коли резервний ротор високого тиску доправили на завод-виробник АТ «Турбоатом» для модернізації за новою технологією, яка дає можливість збільшити електричну потужність на додаткові 12 Мвт електричної енергії без підвищення теплової потужності реактору. Цю технологію успішно випробували фахівці Турбоатома, і вона дала очікуваний позитивний результат на АЕС «Козлодуй» (Болгарія) та Балаковській АЕС (РФ).

Суть такої технології полягає у заміні всієї проточної частини циліндру високого тиску, а це встановлення нових діафрагм, соплових апаратів, діафрагмових і кінцевих ущільнень, модернізованого ротора високого тиску. Також провели модернізацію систем регулювання турбіни для участі в первинному регулюванні частоти й активної потужності під час паралельної роботи у складі об’єднаної енергосистеми (ОЕС), що є однією з важливих умов інтеграції вітчизняної ОЕС до європейської енергосистеми ENTSO-E.

Оскільки турбоагрегат збирається з прицезійною точністю, тобто неспіввісність та непаралельність мають не перевищувати 0,03 мм, особливі складнощі виникли при установці нових частин (діафрагм та соплового апарату) у старий корпус ЦВТ. Це викликало необхідність додаткового переміщення корпусу всього циліндра разом з підшипниковою опорою, що саме по собі є унікальною операція. Ніколи раніше в Україні на жодній з АЕС не переміщували корпус циліндра разом з монтованими трубопроводами.

Контролювали реконструкцію шеф-інженери науково-виробничого підприємства «Турбоенергосервіс», які мають величезний досвід з ремонту й експлуатації турбін. Саме вони допомагали фахівцям АРС вирішувати складні технічні питання та узгоджувати окремі рішення із заводом-виробником АТ «Турбоатом».

Варто зазначити, що під час пуску енергоблока №2 ЮУАЕС після виконання такої кількості операцій не знадобилися додаткові пуски турбоагрегату (для усунення зауважень з віброналагоджування), що вкрай рідко вдається навіть у разі звичайних ремонтів. Це суттєво скоротило термін виконання робіт.

Завдяки високому професіоналізму та відповідальності фахівців Атомремонтмсервісу на енергоблоці №2 ЮУАЕС з’явилась можливість збільшити не лише електричну потужність (на додаткові 12 МВт), але й часовий інтервал між необхідними регламентними роботами на турбоагрегаті К-1000-60/1500.