Прес-центр

Зменшення обсягу ПСО для Енергоатома дуже обмежене і не покращить фінансовий стан компанії без внесення суттєвих змін до правил на ринку електроенергії

Розмір шрифту

Скинути
21.05.2020

Рішення Уряду про зменшення на 5% обсягу спеціальних обов’язків (ПСО), покладених на НАЕК «Енергоатом», не принесе суттєвого покращення фінансового стану Компанії. (20 травня Кабінет міністрів України підтримав пропозицію Мінекоенерго про зменшення обсягів ПСО для Енергоатома з 85% до 80% від обсягів виробництва електроенергії на АЕС з можливістю продавати 5% електроенергії за прямими договорами).

НАЕК «Енергоатом» є соціально-відповідальним підприємством і з перших днів обговорення нового ринку електроенергії підтримував тимчасове покладання на Компанію спецобов'язків з виробництва дешевої електроенергії для населення. Водночас Енергоатом неодноразово наголошувала на спотворенні діючого механізму ПСО. З початку поточного року Енергоатом мав відпускати 90%, а потім 85% виробленої на АЕС електроенергії за граничними цінами (56,67 коп за кВт-год, без ПДВ) ДП «Гарантований покупець», який, у свою чергу, продає електроенергію постачальникам універсальних послуг в обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів.

Із січня 2020 року у Гарантованого покупця почалися фінансові проблеми, що призвели до порушення термінів оплати за електроенергію Енергоатому відповідно до укладеного договору, а згодом - і до накопичення боргу перед НАЕК «Енергоатом», який наразі перевищив 5 млрд грн.

Така заборгованість з оплати електричної енергії та надання відповідних послуг вкрай негативно вплинула на фінансовий стан Компанії, для якої продаж електроенергії за ПСО - основне джерело надходження коштів.

Відтак п’ятивідсоткове зменшення обсягу ПСО не призведе до суттєвого покращення ситуації. За розрахунками фахівців Енергоатома, вирішити проблему дозволить зменшення ПСО Енергоатома до 50% від обсягів виробленої електроенергії, чого буде цілком достатньо для задоволення потреб населення, тоді як інші 50% електроенергії Компанія могла б реалізовувати на ринку двосторонніх договорів – за умови, що НКРЕКП змінить правила на ринку електроенергії.

Енергоатом розраховує на подальше зменшення обсягів ПСО, та реалізацію інших своїх пропозиції щодо внесення необхідних змін до правил ринку електроенергії, спрямованих на врегулювання критичної ситуації з оплатою відпущеної Компанією електроенергії.