Safety culture

Nuclear Operating Organisation’s Commission Assessed the State of Safety Culture at South-Ukrainian NPP

Font size

Reset
08.09.2014

З 1 по 5 вересня комісія ДП НАЕК «Енергоатом» перевіряла стан культури безпеки* в цехах і підрозділах ВП ЮУАЕС. Планова перевірка велася за декількома основними напрямками: адміністративне управління безпекою, експлуатація, відомчий нагляд, технічне обслуговування та ремонт, підтримка безпеки (реалізація програми конкретних дій з культури безпеки, оцінка рівня культури безпеки за системою кількісних показників, екологічна, радіаційна та пожежна безпека, охорона праці), забезпечення якості,  результати самооцінки з культури безпеки методом анкетування, підготовка персоналу. До складу комісії входили представники дирекції експлуатуючої організації та фахівці її відокремлених підрозділів «Науково-технічний центр»,  «Рівненська АЕС», «Хмельницька АЕС», «Запорізька АЕС». Протягом тижня вони вивчали документацію, знайомилися зі станом обладнання, відвідували робочі місця, спілкувалися з персоналом, спостерігали за виконанням робіт в усіх основних цехах і підрозділах підприємства.

Безпека АЕС - безумовний пріоритет, перед яким відступають будь-які виробничі завдання. Основоположним принципом безпеки є культура безпеки. Цей принцип спирається на усвідомлення персоналом атомних станцій прямого зв'язку між його професіоналізмом та безпекою об'єкту - як для довкілля, так і для людей: працівників та населення регіону.

Усвідомлюючи важливість культури безпеки, ДП НАЕК «Енергоатом» в цілому, та його відокремлений підрозділ «Южно-Українська АЕС» зокрема, впродовж багатьох років ведуть цілеспрямовану роботу щодо її формування та вдосконалення. Цю діяльність спрямовано на створення атмосфери прихильності персоналу цілям безпеки, його особистої відповідальності та дотримання принципів культури безпеки. З 2009 року робота з підвищення культури безпеки здійснюється на постійній плановій основі, відповідно до спеціально розроблених програм. Дворічний формат таких програм дозволяє ефективніше досягати довгострокових цілей і здійснювати заходи з тривалими термінами реалізації.

У кінці поточного року в атомній енергокомпанії завершується черговий цикл вдосконалення культури безпеки. Результуючим методом оцінки цієї діяльності є профільна перевірка, яка здійснюється комісією експлуатуючої організації на майданчиках АЕС. У рамках підготовки до неї в березні-квітні на Южно-Українській атомній станції було проведено внутрішню перевірку, її результати направлено до дирекції компанії. Програму роботи комісії експлуатуючої організації було розроблено на основі отриманих даних.

За підсумками роботи комісії НАЕК «Енергоатом» на майданчику ЮУАЕС зазначено, що зі 119 організаційно-технічних заходів, передбачених «Програмою конкретних дій ВП «Южно-Українська АЕС» щодо підвищення культури безпеки на 2013-2014 рр.», на момент проведення перевірки у відокремленому підрозділі були виконані або реалізовувалися на постійній основі 73 заходи, ще 46 виконуються відповідно до встановлених термінів. Жодного заходу з порушеними термінами реалізації не зафіксовано.

Членами комісії відзначений високий рівень підготовки до проведення перевірки.  «Був підготовлений детальний попередній звіт про діяльність станції, усі необхідні документи були надані безпосередньо перед початком перевірки, всі доступи в приміщення та зустрічі з персоналом - на перезміні, в контрольованій зоні - було організовано швидко та своєчасно. До завершення роботи комісії вже було підготовлено проект звіту про підсумки перевірки», - констатував, передуючи загальним підсумкам, її керівник директор департаменту дирекції з нагляду за безпекою Олександр Богун. На його думку, цьому сприяла наявність у цехах і підрозділах ВП ЮУАЕС, єдиної серед атомних станцій України, уповноважених з культури безпеки. Цю позитивну практику відображено в звіті комісії та в подальшому буде винесено на Раду з культури безпеки компанії для поширення на інших атомних майданчиках. Ще одним моментом, віднесеним до позитивної практики, комісія назвала широку інформаційну підтримку роботи постійно діючого комітету з культури безпеки - на веб-сайті енергокомплексу, сторінках відомчої газети "Енергетик", у програмах редакцій радіо та телебачення АЕС.

Що стосується виявлених невідповідностей, то, за словами Олександра Богуна, вони не носять критичного характеру та не впливають на безпечну експлуатацію атомної станції, виконання рекомендацій комісії не вимагатиме багато часу і великих витрат. Підтвердженням цьому служить той факт, що значну частину зауважень було усунуто до закінчення перевірки.

Виступаючи на підсумковій нараді, генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир Лісніченко подякував членам комісії за плідну роботу, зазначивши, що вона стала одним з етапів підготовки станції до партнерської перевірки Всесвітньої асоціації операторів АЕС, яку заплановано на листопад поточного року. "Відрадно, що компанія присилає фахівців, які самі є носіями досвіду тієї станції, звідки вони приїхали. Нам важливо було почути їхню оцінку та пропозиції. Приємно, що відзначено нашу позитивну практику. Всі зауваження справедливі і, думаю, ми усунемо їх уже найближчим часом", - заключив генеральний директор енергокомплексу.

Головний висновок комісії, озвучений на підсумковій нараді її керівником Олександром Богуном, такий: «В цілому культура безпеки як фундаментальний принцип безпеки має пріоритетність у діяльності Южно-Української АЕС. Важливість цього напрямку усвідомлюється керівництвом і цілеспрямовано підтримується».

*Культура безпеки - набір характеристик і особливостей діяльності організацій та поведінки окремих осіб, який встановлює, що проблемам безпеки атомної станції, як таким, що мають найвищий пріоритет, приділяється увага, яка визначається їх значущістю. Поняття «культура безпеки» вперше з'явилося в 1986 році у процесі аналізу причин і наслідків Чорнобильської аварії, проведеного Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Було визнано, що саме її відсутність стала однією з причин трагедії.

Інформація про ВП ЮУАЕС

ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 500 млрд кВт·год. електричної енергії.