Деятельность

Повышение уровня безопасности - приоритетная задача Хмельницкой АЭС

Размер шрифта

Сбросить
29.04.2020

Безпечна експлуатація атомних станцій, підвищення їх рівня безпеки, модернізація обладнання та впровадження новітніх технологій - пріоритетні завдання керівництва Енергоатома та колективу Хмельницької АЕС.

Для досягнення таких цілей урядом України наприкінці 2011 року була розроблена та затверджена «Комплексна зведена програма підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України» (КзПБ). Серед завдань програми - запобігання виникненню аварій під час стихійного лиха або інших екстремальних ситуацій; мінімалізація негативного радіоактивного впливу на навколишнє середовище та населення у випадку позаштатних ситуацій; зменшення кількості порушень в роботі атомних електростанцій і позапланових відключень енергоблоків від об’єднаної енергосистеми України. КзПБ передбачає також підвищення ефективності аварійного реагування на надзвичайні події на атомних електростанціях та виконання міжнародних зобов’язань України.

Саме для виконання поставлених завдань і виконуються заходи з підвищення безпеки, які увійшли до «Комплексної зведеної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України» (КзПБ). У процесі реалізації КзПБ до неї додались заходи протипожежного спрямування та заходи, розроблені за результатами «стрес-тестів», що проходили на українських АЕС з урахуванням уроків аварії на японській АЕС Фукусіма. Кінцевий термін реалізації КзПБ – кінець 2023 року.

Витрати на реалізацію заходів здійснюються із двох джерел: за рахунок тарифів на електричну та теплову енергію ДП «НАЕК «Енергоатом», а також за рахунок кредитних коштів Європейського банку реконструкції та розвитку і Євратом.

Для кожного енергоблока Хмельницької АЕС передбачено виконання 91 заходу. Крім того до КзПБ включено 6 загальностанційних заходів. Їх порядок та терміни реалізації визначаються планом-графіком, який переглядається Компанією щорічно.

Виконання заходів КзПБ є також обов’язковою умовою продовження терміну експлуатації (ПТЕ) першого енергоблока Хмельницької АЕС. Зокрема, в рамках ПТЕ енергоблока №1 ХАЕС було виконано 26 заходів КзПБ у повному обсязі та 11 заходів у частковому (запланованому) обсязі. Загалом на енергоблоці №1 реалізовано 78 заходів КзПБ із 91, що передбачені програмою.

На другому енергоблоці Хмельницької АЕС виконано 67 заходів КзПБ із 91 запланованого. У рамках цьогорічного планово-попереджувального ремонту (ППР), що триватиме 127 діб, планується виконати 11 заходів. Це найбільш трудомісткі та дороговартісні заходи, які вимагають чимало часу на їх виконання. Саме вони визначають тривалість ППР у 2020 році на енергоблоці №2.

Реалізація програми дозволить привести рівень безпеки українських енергоблоків у відповідність до найвищих міжнародних вимог, а також забезпечить виконання у повному обсязі міжнародних зобов'язань України щодо підвищення безпеки діючих АЕС. «Розуміння того, що першочерговим пріоритетом Хмельницької АЕС є її максимально можлива безпека, - єдиний шлях, яким прагне йти колектив нашої станції», - констатував керівник відділу модернізації і реконструкції Олександр Косік.