Пресс-центр

Нулевое значение чистоты: Международное энергетическое агентство огласило 7 ключевых принципов безуглеродного будущего

Размер шрифта

Сбросить
06.04.2021

Минулого року через пандемію COVID-19 і спричинене нею призупинення промислових та транспортних потужностей викиди вуглецю в атмосферу скоротилися на 2 млрд тонн. Позитивних змін такого масштабу людство ще не знало. Про це йдеться у звіті Міжнародного енергетичного агентства (IEA). За статистичними даними з інших джерел, викидів поменшало ще відчутніше – на 2,6 млрд тонн. Однак після послаблення карантинних обмежень вони відновилися, і з надзвичайною швидкістю: у грудні 2020 року допандемічні показники вже перевищені на 2%.

Саме тому Міжнародне енергетичне агентство розробило сім ключових принципів реалізації «нульового значення чистоти». Виконавчий директор IEA Фатіх Бірол упевнений, що ці принципи мають бути базисом для спільного руху країн світу до безвуглецевого майбутнього та підживлювати їхні амбітні плани якнайшвидше зменшити обсяги викидів CO2.

Що ж за 7 принципів?

  1. Стабільні відшкодування – це одночасний авансовий внесок кожного покоління в досягнення нульового значення викидів у майбутньому;
  2. Чіткі й амбітні дорожні карти для досягнення «чистого нуля» до 2030 року є критично необхідними;
  3. Переходи до нульових викидів відбуватимуться швидше, якщо різні країни матимуть спільні освітні програми у цій галузі;
  4. Для досягнення глобального «чистого нуля» конче потрібні розвиток секторів економіки з нульовими викидами та інновації;
  5. Мобілізація і порівняльний аналіз державних та приватних інвестицій можуть бути «паливом» на шляху до безвуглецевого майбутнього;
  6. Людиноцентричні методики й рішення – найоптимальніша політика у цій галузі;
  7. Системи з нульовими викидами вуглецю мають бути стійкими, безпечними, доступними.

«Наразі понад 120 країн заявили про намір до нуля скоротити викиди до середини цього століття. Цей глобальний політичний консенсус є приводом для оптимізму та дає надію на досягнення цілей Паризької угоди, – кажуть в IEA. – Однак нині перед нами колосальні об’єми роботи, щоб амбіції стали реальністю».

18 травня нинішнього року Агентство опублікує першу всеохоплювальну дорожню карту з досягнення нульових викидів CO2 до 2050 року для глобального енергетичного сектора. В ній будуть прораховані алгоритми дій для урядів, компаній, інвесторів і пересічних громадян.

Досягнення мети щодо декарбонізації світової економіки вимагатиме значних капіталовкладень у всі низьковуглецеві технології. Це означає інвестиції в Європі як в довгострокову експлуатацію існуючого парку АЕС, так і в будівництво значної кількості нових атомних потужностей ( мається на увазі будівництво нових ядерних установок потужністю близько 100 ГВт ). Лідери семи країн-членів ЄС нещодавно підписали звернення до голови Єврокомісії з проханням зберегти ядерну енергетику як доступну технологію з нульовим та низьким рівнем викидів.

Україна, розвиваючи власні атомні потужності, дотримується партнерських принципів і стратегії безвуглецевого майбутнього. Загалом, якби в Україні не було АЕС, викиди вуглецю зросли б на 2,7 млрд тонн СО2.