Пресс-центр

Президент УЯФ: Ситуацию на искаженном энергорынке надо срочно исправлять

Размер шрифта

Сбросить
04.12.2019

Ситуацію на спотвореному енергоринку треба терміново виправляти. На цьому президент Асоціації "Український ядерний форум" Юрій Недашковський наголосив відкриваючи Міжнародну конференцію "Ринок електроенергії в Україні та атомна енергетика: шлях до сталого розвитку чи деградація", яка відбулася сьогодні в Києві.

«Сьогодні ми фахово проаналізуємо ситуацію, у якій опинилася атомна енергетика в умовах спотвореної окремими рішеннями державних органів нової моделі ринку електричної енергії України, на який ми покладали великі надії», - звернувся Юрій Недашковський до учасників конференціії.

Він зазначив, що нова модель ринку в цілому все ж таки відповідала фінансовим сподіванням Енергоатома. «На жаль у подальшому популізм переміг здоровий глузд та економічні розрахунки. І замість змін спрямованих на усунення виявлених недоліків діючої схеми ПСО у серпні, фактично в останні дні роботи попереднього уряду, під шаленим політичним тиском, під галас, що економіка гине, Енергоатом зобов’язали продавати вже 90% електроенергії у рамках ПСО. Продавати за ціною, яка фактично є нижчою за собівартість виробництва електроенергії на АЕС, оскільки вона не враховує ні акциз, ні плату за диспетчеризацію, що до речі суперечить вимогам закону про те, що реалізація електроенергії для виконання спеціальних обов’язків має здійснюватися за економічно обґрунтованою ціною», - підкреслив очільник УЯФ.

На його переконання, питання щодо того, чому усі біди вітчизняної економіки, як і всі прорахунки наших урядів, мають компенсуватись за рахунок Енергоатома – є риторичним. «Але ж наявний механізм не вирішує і питання економічно прийнятної ціни для промислових споживачів, оскільки Енергоатом зі своєю доступною ціною усунений з ринку двосторонніх договорів. Конкуренція на ринку стає спотвореною, створено можливості для цінових зловживань окремими учасниками ринку, а державні Енергоатом та Укргідроенерго, як завжди поставлені у дискримінаційні умови, порівняно з іншими учасниками ринку, що протирічить директивам європейського парламенту, на це вказували і директор секретаріату Енергетичного співтовариства ЄС Януш Копач, і Антимонопольний комітет Укрваїни. Ситуація ще більш ускладнилася з відкриттям імпорту електроенергії з Білорусі та РФ за демпінговими цінами, що повністю витіснило Енергоатом з ринку на добу наперед. Відновились і давно забуті диспетчерські обмеження, і на сьогодні на ранок ми маємо диспетчерське обмеження у 300 МВт – розвантажені енергоблоки №4 та №5 Запорізької АЕС. Зрозуміло, що за таких умов повністю нівельовано переваги конкурентного ринку. Цілком зрозуміло що ситуацію треба терміново виправляти», - наголошує Юрій Недашковський.