Енергоатом

ВП «Запорізька АЕС»

Розмір шрифту

Скинути

Початок будівництва - 1979 р.

Пуск першого енергоблока - 1984 р.

Кількість енергоблоків - 6

Тип реактора - ВВЕР-1000

Сумарна потужність - 6000 МВт

Місто-супутник АЕС - Енергодар, Запорізька область

Запорізька АЕС (ЗАЕС) розташована у степовій зоні України на березі Каховського водосховища. Це найбільша в Європі і в Україні атомна електростанція. Рішення про будівництво було прийнято в 1978 р.

У 1981-му розпочалося поетапне спорудження блоків станції. Протягом 1984-1987 рр. введено в експлуатацію чотири енергоблока.

У 1989 р. почав функціонувати п'ятий енергоблок, в 1995 році - шостий. Він став першим великим промисловим і енергетичним об'єктом, збудованим в незалежній Україні.

В даний час ЗАЕС - сучасне високотехнологічне підприємство, потужний постачальник електроенергії в Україні.

Щорічно станція генерує п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі і половину її виробництва на українських атомних станціях.

За підсумками роботи у 2000 р., Запорізька АЕС визнана однією з трьох кращих атомних станцій світу, яка повністю відповідає вимогам МАГАТЕ.

Запорізька АЕС перша і єдина в Україні впровадила систему сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000, тим самим вирішивши проблему його зберігання на найближчі півстоліття, а також заощадивши величезні кошти для української економіки.

Технологія запорізького ССВЯП базується на збереженні відпрацьованих паливних зборок у вентильованих бетонних контейнерах, розташованих на майданчику в межах атомної станції.

Комплекс ССВЯП розрахований на 380 вентильованих контейнерів зберігання, які зможуть вмістити понад 9000 відпрацьованих тепловиділяючих зборок. Такої кількості контейнерів досить, щоб прийняти відпрацьоване ядерне паливо за весь період експлуатації Запорізької АЕС, з урахуванням продовження термінів експлуатації енергоблоків станції. На сьогоднішній день на майданчику встановлено 137 контейнерів.

Щорічно станція економить десятки мільйонів доларів завдяки тому, що позбулася необхідності вивозити ВЯП. ССВЯП - перший ядерний об'єкт, проект якого пройшов усі стадії розгляду, передбачені ядерним законодавством України.

15 років спостережень, які безперервно ведуться в ході експлуатації ССВЯП, показують, що всі попередні розрахунки щодо безпеки підтверджуються, при цьому більшість параметрів, що контролюються, мають значення, які набагато нижчі граничних, закладених в проект.

Також на ЗАЕС вперше в СНД введена в дію інформаційно-вимірювальна система «Кільце», призначена для постійного контролю за радіаційною обстановкою на проммайданчику атомної станції, в санітарно-захисній та 30-кілометровій зонах спостереження.

У 2007 році в рамках програми міжнародного технічного співробітництва між Європейським Союзом і Україною «Інструмент співробітництва з ядерної безпеки» в Україні стартував проект «Створення національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу НАЕК «Енергоатом» на базі НТЦ Запорізької АЕС». У реалізації проекту брали участь провідні європейські компанії в сфері атомної енергетики, зокрема німецькі AREVA NP GmbH і CA&R Engineering.

20 жовтня 2015 року міжнародна частина проекту була завершена. Допомога Єврокомісії, в рамках якої поставлені 4 тренажера, обладнання для 22 навчальних лабораторій та передані найкращі світові методології навчання ремонтного персоналу і керівників компанії-оператора АЕС склала 12,87 млн євро.

Національний центр підготовки ремонтного персоналу є унікальним у світовому масштабі. На семи відмітках корпусу «Г» НТЦ ЗАЕС розміщені спеціалізовані навчальні лабораторії за різними напрямками. В залізобетонному ядрі споруди, що імітує гермозону енергоблока типу ВВЕР-1000, змонтовано основне обладнання четвертої петлі реакторної установки. Обладнання і системи, що забезпечують розбирання/збирання реактора, перевантаження ядерного палива, стенд для випробування приводів системи управління захисту (СУЗ) реактора є діючими.

1 вересня 2017 року НАЕК «Енергоатом» на базі навчально-тренувального центру ВП «Запорізька АЕС» урочисто відкрила тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу для атомної енергетики, який може пишатися першим у своєму роді повномасштабним тренажером реакторної установки енергоблока ВВЕР-1000.

У липні 2016 року вперше в історії експлуатації Запорізької АЕС на станції впроваджено свіже паливо транснаціональної компанії Westinghouse, завантаження якого відбулося в активну зону реактора енергоблока №5. В обсязі першої партії завантажено 42 ТВЗ-WR. В рамках диверсифікації постачання ядерного палива заплановано поетапний перехід на паливо компанії Westinghouse чотирьох енергоблоків Запорізької АЕС.

Дуже важливим напрямком роботи на Запорізькій АЕС є продовження термінів експлуатації. Тема продовження термінів експлуатації енергоблоків Запорізької АЕС - одна з найактуальніших на сьогодні не лише для станції, але і для атомної енергетики в цілому - питання стратегічне, позитивне рішення якого є запорукою енергетичної незалежності України.

Неухильно дотримуючись кращого світового досвіду, Запорізька АЕС є першою і у вирішенні цього найважливішого першочергового завдання - продовження термінів експлуатації енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000 серії В-320.

У вересні 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України визнала обгрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблоку №1 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності до 23 грудня 2025 року, а у жовтні 2016 року Держатомрегулювання підтримала можливість безпечної експлуатації енергоблоку №2 Запорізької АЕС на визначених у проекті рівнях потужності до 19 лютого 2026 року. У листопаді 2017 року Держатомрегулювання підтримала продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС до 5 березня 2027 року. У жовтні 2018 року Енергоатом отримав подовжену ліцензію на експлуатацію ядерної установки енергоблока №4 Запорізької АЕС (до 4 квітня 2028 року). У січні 2021 року Енергоатом отримав подовжену ліцензію на експлуатацію ядерної установки енергоблока №5 Запорізької АЕС.

Енергоблоки Запорізької АЕС є пілотними, тому і увага до них пильна, як з боку регулюючих органів, так і з боку міжнародних організацій. Робочі програми, розроблені фахівцями ЗАЕС, визнані базовими, і інші атомні станції візьмуть їх за основу.

Важливим свідченням високого рівня експлуатації Запорізької АЕС і прихильності її персоналу принципам безпеки стали позитивні висновки місії OSART МАГАТЕ в 2004-му і пост-місії OSART - в 2006-му, партнерської перевірки ВАО АЕС - в 2007 і в 2012 роках, повторної партнерської перевірки ВАО АЕС - в 2014 році.

27 грудня 2017 року на Запорізькій АЕС було введено в дослідну експлуатацію Комплекс з переробки радіоактивних відходів (КПРАВ) та здано в дослідно-промислову експлуатацію ВРП-750 для підключення до лінії електропередач 750 кВ «Запорізька АЕС - Каховська».

Сайт Запорізької АЕС