Діяльність

У Києві проходить міжнародна робоча зустріч Всесвітньої асоціації операторів АЕС

Розмір шрифту

Скинути
10.12.2019

Питання організації переведення обладнання АЕС у ремонт за технічним станом (РТС) обговорюють учасники Міжнародної робочої зустрічі Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС, WANO), яка проходить 10-11 грудня у Києві. У зустрічі взяли участь фахівці українських АЕС, ВП «Атомремонтсервіс», Дирекції з ремонту НАЕК «Енергоатом», а також представники АЕС Пакш (Угорщина), АЕС Бушер (Іран), компанії ČEZ a.s (Чехія) та Білоруської АЕС.

Вітаючи учасників робочої зустрічі, віце-президент НАЕК «Енергоатом» Володимир Пишний підкреслив важливість обміну досвідом між фахівцями АЕС з різних країн, в яких експлуатуються реактори типу ВВЕР. «Хочу зазначити, що Енергоатом давно працює над проектом переведення обладнання АЕС у ремонт за технічним станом. Сподіваюсь, що сьогоднішня зустріч дасть поштовх для нашої спільної роботи за таким важливим напрямом, як організація ремонтів на атомних електростанціях. Об’єднавши наш досвід, ми зможемо досягти як оптимізації строків ремонтів АЕС, так і більш ефективного використання людських та фінансових ресурсів», - наголосив Володимир Пишний.

Він нагадав, що минулого року Енергоатом ввів в експлуатацію Центр підготовки ремонтного персоналу Навчально-тренувального центру Запорізької АЕС. «Переконаний, що наш центр відкриває унікальні можливості для підготовки ремонтного персоналу атомних електростанцій з енергоблоками типу ВВЕР-1000», - підкреслив Володимир Пишний.

Модератор зустрічі, представник ВАО АЕС МЦ Сергій Лесін, зазначив, що досвід Енергоатома з підготовки ремонтного персоналу є дуже цікавим та корисним на міжнародному рівні. «Наскільки я знаю, лише на Запорізькій АЕС є повномасштабна модель реактору, і це дійсно унікальний навчальний комплекс» - додав Сергій Лесін.

У своїй доповіді він зокрема нагадав, що одним з пріоритетних напрямів діяльності Асоціації є Програма аналізу виробничої діяльності атомних електростанцій. «ВАО АЕС збирає, відбирає і аналізує досвід експлуатації та виробничі показники, надаючи компаніям-членам інформацію про винесені уроки і галузеві звіти з питань експлуатації. Це звіти про значний експлуатаційний досвід (SOER), звіти про значимі події (SER) виробничі показники. Серед цих звітів є хрестоматійні документи, які використовуються під час партнерських перевірок, які проводять експерти ВАО АЕС на атомних електростанціях країн – членів Асоціації. Також ВАО АЕС надає своїм членам цільові інструктажі (Just-In-Time Briefings), які використовуються керівниками для підготовки до виконання особливо важливих робіт, пов’язаних із безпекою АЕС», - наголосив Сергій Лесін.

Заступник технічного директора з інженерної роботи ВП «Атомремонтсервіс» (АРС) Сергій Дудкін ознайомив учасників зустрічі з досвідом НАЕК «Енергоатом» з оптимізації термінів планово-попереджувальних ремонтів енергоблоків АЕС при переході на РТС. Він зазначив, що раніше основною проблемою при організації технічного обслуговування і ремонту обладнання АЕС за технічним станом була відсутність нормативної документації. «Починаючи з 2015 року в Компанії розроблений ряд основоположних нормативних документів. У 2016 році введено в дію СОУ НАЕК 113:2016 «Технічне обслуговування та ремонт. Організація ремонту обладнання атомних електростанцій за технічним станом», який визначає загальну методологію, основні принципи та алгоритм переведення обладнання АЕС на ремонт за технічним станом. Діюча в Енергоатомі стратегія ремонтного обслуговування базується на системі планово-попереджувальних ремонтів (ППР)». – повідомив Сергій Дудкін.

Представник АРС окремо наголосив, що із впровадженням в Україні нової моделі ринку електроенергії особливо актуальними є питання оптимізації термінів ППР і збільшення виробництва електроенергії на АЕС. «В Енергоатомі створена система нормативно-технічної документації для організації переведення обладнання АЕС на ремонт за технічним станом. Перехід на РТС дозволить оптимізувати періодичність і обсяги ремонтів, що істотно скоротить фінансові витрати на проведення ремонтів, зменшить їх терміни і збільшити вироблення електроенергії», - зазначив заступник технічного директора з інженерної роботи АРС.

У ході робочої зустрічі також було обговорено процедури відбору систем (елементів) при переведенні обладнання в ремонт за технічним станом, методики оцінки частоти очікуваних відмов, методи контролю визначальних параметрів технічного стану обладнання, переведеного в ремонт та інше.

Довідка. Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС, WANO), об'єднує всіх операторів АЕС світу. Вона сприяє обміну досвідом експлуатації АЕС, для того щоб члени Асоціації могли працювати спільно для досягнення найвищого рівня безпеки та надійності при експлуатації своїх атомних станцій. Асоціація створена в 1989 році. Її члени входять до чотирьох регіональних центрів - Атлантського, Паризького, Московського і Токійського.

Починаючи з 2022 року партнерські перевірки і повторні партнерські перевірки Асоціації на атомних електростанціях України буде організовувати і проводити Паризький центр ВАО АЕС. Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між Енергоатомом та Паризьким центром ВАО АЕС було підписано 20 жовтня 2019 року у ході Генеральної асамблеї ВАО АЕС, яка відбувалась у Лондоні. Наразі партнерські перевірки на атомних електростанціях, які експлуатує Енергоатом, організовує і проводить Московський центр ВАО АЕС.