Діяльність

Для добудови енергоблоків №3 та №4 ХАЕС Енергоатому не потрібні гроші з держбюджету – віцепрезидент НАЕК Хартмут Якоб

Розмір шрифту

Скинути
07.10.2020

Існує мінімум чотири способи інвестування у проєкт добудови 3 та 4 енергоблоків Хмельницької атомної електростанції, вважає віцепрезидент ДП «НАЕК «Енергоатом» Хартмут Якоб. Про це він пише у своєму блозі на інтернет-порталі Liga.net. Причому всі ці способи можуть використовуватися як поодинці, так і у різних комбінаціях, запевняє віцепрезидент Компанії. Ключова особливість цих інвестиційних інструментів – у тому, що вони дозволяють здійснювати настільки масштабні проєкти, не «влізаючи» до кишені платників податків.

«Ми використовуємо легальні та широко застосовні у фінансовому секторі європейських та інших цивілізованих країн інструменти, - пише Хартмут Якоб. – Ці інструменти працюють, вони взаємовигідні й дозволяють таким потужним компаніям як Енергоатом не просто стабільно здійснювати операційну діяльність, а й вже сьогодні вкладати у майбутнє, тобто у розвиток стратегічної галузі – атомної енергетики». Адже, за словами Якоба, НАЕК «Енергоатом» має не тільки своєчасно виконувати виробничу й паливну програми, виплачувати заробітну плату співробітникам, обслуговувати кредити й розраховуватися із контрагентами, а й просто зараз працювати над тим, аби за кілька десятиліть Україна не опинилася в енергетичному колапсі, коли нині діючі енергоблоки вже не можна буде експлуатувати.

Тож кошти на добудову енергоблоків Х-3 і Х-4, а опісля й на будівництво чотирьох нових блоків на Запорізькій АЕС, на думку Якоба, знаходити необхідно, але для цього зовсім не потрібно виділяти гроші з держбюджету. Віцепрезидент Енергоатома перераховує лише деякі з досяжних інструментів залучення коштів, серед яких: включення інвестиційної складової до собівартості атомної кіловат-години, кошти від експорту української атомної енергії до Європи, масштабне кредитування проєкту добудови Х-3 і Х-4 з боку провідних світових банків, а також вендорне фінансування, тобто домовленості з постачальниками обладнання про лізинг в обмін на довгострокове забезпечення постачальника замовленнями. 

«Ми впевнені, що питання фінансування проєкту добудови Х-3 і Х-4 – цілком у наших руках, - пише Хартмут Якоб. – Нам потрібна була лише політична воля, і у нинішнього керівництва країни вона є». Тому в Енергоатомі впевнені: жодних приводів знову шукати «непереборні перешкоди» та відмовлятися від проєктів майбутнього просто немає.

Повний текст блогу Хартмута Якоба читайте за посиланням