Діяльність

Президент підписав указ про заходи з підтримки розвитку ядерної енергетики

Розмір шрифту

Скинути
05.04.2019

Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про заходи з підтримки розвитку ядерної енергетики та підвищення рівня безпеки у сфері використання ядерної енергії».

Відповідний документ №104/2019 було опубліковано офіційним інтернет-представництвом Президента України 4 квітня, він набрав чинності з дня його публікації.

В Указі, зокрема, відзначається, що він спрямований на посилення рівня ядерної і радіаційної безпеки та енергонезалежності держави, забезпечення сталого функціонування та подальшого розвитку ядерної енергетики, інтеграції об’єднаної енергосистеми України до європейської енергосистеми, а також посилення соціального захисту громадян, які проживають на територіях зон спостереження АЕС.

Своїм Указом Президент доручив невідкладно підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 тa № 4 Хмельницької атомної електростанції.

Президентський Указ передбачає підготовку законопроектів про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізму захисту від інфляції коштів фінансового резерву для зняття з експлуатації енергоблоків блоків АЕС. Одним з пунктів документу Кабміну доручено забезпечити належне та повне фінансування будівництва сховищ та інфраструктури, необхідної для розміщення та довгострокового зберігання з наступним захороненням осклованих високоактивних радіоактивних відходів (РАВ) від переробки відпрацьованого ядерного палива та інших РАВ атомних електростанцій.

Указ також містить пункт, відповідно якому у двомісячний термін мають бути підготовані законопроекти про внесення зміни до Бюджетного кодексу України щодо віднесення коштів від збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій, до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України для забезпечення гарантованого спрямування таких коштів у вигляді субвенції відповідним місцевим бюджетам. Також передбачено внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» щодо збільшення розміру субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зон спостереження АЕС.

Петро Порошенко доручив вжити заходи, спрямовані на всебічну підтримку та реалізацію пілотного проекту «Енергетичний міст «Україна — Європейський Союз». Зокрема, президентський Указ визначає необхідність опрацювання за участю НКРЕКП, питання щодо використання передбаченого Законом України «Про ринок електричної енергії» механізму тимчасового покладання спеціального обов’язку з надання послуг із розвитку генеруючих потужностей для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. Також доручається забезпечити проведення необхідних консультацій з Європейським Союзом та Секретаріатом Енергетичного Співтовариства щодо питань, пов’язаних із підтримкою та реалізацією проекту «Енергетичний міст «Україна — Європейський Союз».

Голова держави постановив сприяти впровадженню на атомних електростанціях сучасних технологій з високим ступенем надійності і безпеки (малих модульних реакторів) та забезпечити виробництво на вітчизняних підприємствах обладнання, необхідного для застосування таких технологій.

В документі також йдеться про необхідність вжиття заходів щодо вдосконалення системи безпеки атомних електростанцій, узгодженої із заходами фізичного захисту ядерних установок, підвищення захисту та надійності енергоблоків з урахуванням загроз енергетичній безпеці.

Указом доручено забезпечити в Україні створення власного виробництва ядерного палива для вітчизняних АЕС.

Організаційне супроводження реалізації вищенаведених та інших пунктів Указу, Президент поклав на Координаційний центр забезпечення взаємодії з Кабінетом Міністрів України.

УНІАН