Пресцентр

Молодь обирає нові реакторні технології – Енергоатом провів Конкурс інноваційних ідей

Розмір шрифту

Скинути
26.04.2019

Завершуючи цьогорічний цикл лекцій, який відбувався у рамках просвітницького проекту «Весняна школа НАЕК «Енергоатом» − 2019», Енергоатом провів Конкурс інноваційних ідей, в якому взяли участь студенти закладів вищої освіти та молоді фахівці. Завданням конкурсу було обґрунтування впровадження в Україні технології модульного реактора малої потужності (однієї на вибір) відповідно до низки визначених критеріїв, серед яких експлуатаційна безпека, техніко-економічні показники, питання стандартизації та ліцензування, можливість залучення до виробництва обладнання реактора українських підприємств та науковців, соціальний та екологічний вплив на регіон розташування та багато інших.

У конкурсі взяли участь шість команд, кожна з яких запропонувала на розгляд журі презентацію обраної технології. До складу журі увійшли президент Енергоатома Юрій Недашковский, генеральний директор ВП «Атомпроектінжиніринг» Юрій Шейко, директор ВП «Науково-технічний центр» Микола Власенко, інженер відділу моніторингу світових напрямів функціонування та розвитку ядерно-енергетичного комплексу Енергоатома Ілля Краснуха, а також генеральний директор Holtec Ukraine Сергій Тараканов.

Вітаючи учасників конкурсу, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, наголосив, що визначення нових реакторних технологій сьогодні є одним з найважливіших завдань для атомників усього світу. «Всі ви знаєте, що атомна енергетика за час свого існування зарекомендувала себе, як надійна, екологічно чиста та економічно дуже вигідна енергогенерація. «Атомна» електроенергія є однією з найдешевших в нашій країні та у світі загалом. З іншого боку, світова атомна енергетика зіштовхнулася з проблемою високої вартості нових атомних енергоблоків та занадто тривалими термінами їх будівництва. До цього додались політичні ризики, адже у деяких країнах під тиском політиків приймаються рішення про зупинення енергоблоків АЕС або взагалі про відмову від ядерної енергетики, що не додає оптимізму інвесторам. Відтак, вирішення проблем, які постали на шляху нового будівництва в атомній енергетиці, є одним з найсерйозніших викликів для нашої галузі», - підкреслив Юрій Недашковський.

Водночас він нагадав, що вже на початку 2000-х років у світі почали розвиватись технології малих модульних реакторів. «Ці технології стали відповіддю на бажання багатьох країн, які, не маючи відповідної інфраструктури для розвитку атомної енергетики, хотіли б побудувати власні АЕС. З урахуванням необхідності забезпечити нерозповсюдження збройних технологій та гарантувати належний контроль за ядерними матеріалами, і виникла ідея створення таких ядерних реакторів, які могли б працювати в автономному режимі у віддалених регіонах світу. Тоді подібні технології були недостатньо економічними, але за останні роки вони розвивались дуже інтенсивно, і наразі малі модульні реактори виглядають дуже перспективними, як з точки зору безпеки експлуатації, так і з точки зору економічних показників. Головними перевагами малих модульних реакторів є можливість їх швидкого зведення з почерговим введенням в експлуатацію кількох реакторів на одному майданчику, що пришвидшує окупність інвестицій, а також відповідність найжорсткішим сучасним вимогам з безпеки. Саме ці переваги спонукали Енергоатом приєднатись до клубу користувачів малих модульних реакторів та підписати з нашим стратегічним партнером – американською компанією Holtec International Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у використанні малих модульних реакторів SMR-160, розробку яких веде Holtec, в Україні. Сьогодні ми чекаємо від вас свіжого погляду на вибір реакторних технологій для українських АЕС», - наголосив очільник Енергоатома.

Серед запропонованих на розгляд технологій були ректори типу BWRX HTR-PM - модульний високотемпературний газоохолоджувальний реактор із засипанням з кульових твелів, легководний реактор на теплових нейтронах SMART, реактор на сольовому розплаві IMSR-300, та реактори IMR і NuScale. 

Після кожної презентації, члени команд відповідали на уточнюючи запитання членів журі, захищаючи свій вибір тієї чи іншої технології. Оцінюючи презентації, журі дійшло одностайного висновку щодо їх високої інформативності та насправді ґрунтовної подачі дуже складного технічного матеріалу.  

Найбільш насичена дискусія відбулась в Юрія Недашковського з представниками команди №4 щодо оцінки експлуатаційних затрат для реактора IMSR-300, запропонованого його командою.

«Це абсолютно екзотична технологія, яка жодного разу не застосовувалась у промислових масштабах, тому для нас є вкрай важливим почути оцінку його економічних показників», - наголосив президент Енергоатома.

Відповідаючи на запитання, представники команди продемонстрували ґрунтовні знання складних хімічних процесів, які відбуваються під час експлуатації IMSR-300, але водночас викликали наступне запитання президента Енергоатома щодо впливу цього реактора на оточуюче середовище. На переконання Юрія Недашковського, питання екологічної безпеки є одним з ключових при обранні нових реакторних технологій.

За активну участь у конкурсі заохочувальні призи отримали члени команди №3, які виступили з презентацію про південнокорейську технологію малих модульних реакторів SMART.

Переможцем конкурсу стала команда №4, яка запропонувала реактор IMSR-300.

У своєму виступі після нагородження представник команди-переможця Павло Везденецький висловив подяку керівництву Енергоатома за відкритість до обговорення найважливіших проблем галузі зі студентською молоддю. «Дякую організаторам цього заходу, впевнений що разом ми зможемо набагато ефективніше працювати над популяризацією атомної енергетики. Коли є розуміння – немає страху, і ми разом зможемо побудувати розумну та безпечну країну, яка користується ядерною енергією», - сказав Павло Везденецький.

Підсумовуючи результати конкурсу, Юрій Недашковський звернувся до його учасників: «Мені дуже сподобалось детальне відпрацювання усіх проектів. Але хотів би звернути вашу увагу на те, що прекрасно подаючи такі складні речі, як фізика реактора, його конструкційні особливості, вплив на навколишнє середовище, ви не надали таких простих речей, як економічні показники. Адже для нас дуже важливими  є показники окупності реакторних технологій. Ви усі інженери, а для інженера економічні розрахунки набагато простіші, ніж аналіз технологій, який ви зробили. Але в цілому я дуже задоволений цим конкурсом, дякую усім учасникам та бажаю вам успіхів».

Впевненість, з якою тримались учасники конкурсу, їхня готовність до фахової дискусії та відстоювання власної точки зору щодо розвитку атомної енергетики, переконливо довела – українським атомникам є на кого спиратись в реалізації майбутніх амбітних проектів.

Довідка. Просвітницький проект «Весняна школа НАЕК «Енергоатом» для студентів та всіх зацікавлених тематикою розвитку атомної енергетики проводиться дирекцією НАЕК "Енергоатом" щороку. В його роботі беруть участь керівники Компанії, представники органів влади, найкращі фахівці та експерти з центральних органів влади, наукових установ та підприємств ядерної галузі.

Ювілейний V сезон проекту став платформою для отримання не лише нових знань та спілкування з фахівцями й експертами атомно-промиcлового комплексу України, але й надав можливість учасникам познайомитись з однодумцями, взяти участь в дискусіях та підвищити навички командної роботи у форматі ділових ігор та конкурсів.

 

Презентація команди №1 (Катерина Батюта, Всеволод Бездушний, Владислав Білий, Анна Гнатенко, Денис Коломійчук, Віталій Ситник) 

 
Презентація команди №2 (Олена Бурдо, Владислав Грєхов, Андрій Коваль,Тихон Ковч, Владислав Корнієнко, Костянтин Сімейко, Олена Трофименко) 

 
Презентація команди №3 (Анастасія Давидова, Маргарита Заінчковська, Діана Ковальська, Владислав Кочур, Олександр Лісовський, Володимир Примачук, Єлизавета Скрипко) 

 
Презентація команди №4 (Павло Везденецький, Олександра Перегуда, Тетяна Кудь, Ольга Сорока) 

 
Презентація команди №5 (Михайло Корешков, Владислав Леонов, Анна Моторіна, Поліна Павленко, Денис Ривкін, Андрій Тітов)

 
Презентація команди №6 (Валерій Василюк, Данило Калугін, Павло Муштук, Поліна Семак, Ярослав Сободар, Артем Якимчук, Катерина Ямкова, Михайло Ятченко)