Пресцентр

В Японії почався перезапуск енергоблока АЕС Іката: суд нарешті скасував заборону

Розмір шрифту

Скинути
07.12.2021

Після довготривалого простою Shikoku Electric Power Company перезапустила енергоблок №3 АЕС Іката в японській префектурі Ехіме. Реактор – один з небагатьох, які були перезапущені після аварії на АЕС Фукусіма в березні 2011 року. Він був відключеним з грудня 2019 року через перевірку та судову заборону.

У заяві компанії зазначається, що напередодні вона почала процес перезапуску ядерного реактора потужністю 890 МВт. Очікується, що Ikata-3 знову почне подачу електроенергії цими днями і 4 січня 2022 року поновить комерційну експлуатацію.

Управління з ядерного регулювання (NRA) погодило відновлення роботи Ikata-3 ще 2016 року, оскільки блок простоював з квітня 2011-го, коли його відключили для періодичних перевірок. 7 вересня 2016-го компанія повернула блоку у комерційну експлуатацію, але за три роки його знову зупинили.

У грудні 2017 року Високий суд Хіросіми скасував рішення окружного суду на дозвіл Ikata-3 функціонувати та наказав зупинити його. Та у вересні 2018-го той самий суд у касаційному порядку скасував своє ж рішення. Ця тяганина, зокрема, була пов’язана із позовом до суду трьох жителів сусідньої префектури Ямагуті: вони вимагали призупинити роботу енергоблока, заявивши, що правила Управління з ядерного регулювання – неадекватні. Також позовники висловили стурбованість щодо безпеки станції у разі виверження розташованого приблизно у 130 км вулкану на горі Асо.

За пів року, 15 березня 2019-го, суд постановив, що Ikata-3 може продовжувати роботу: суддя визнав правила NRA відповідними до вимог безпеки, зазначивши, що ймовірність виверження вулкану є вкрай низькою. Минуло два тижні – і жителі подали апеляцію на рішення окружного суду у Високий суд Хіросіми. Торік у січні він виніс рішення на їхню користь, але Shikoku Electric Power Company теж подала апеляцію. Зрештою у березні поточного року Високий суд Хіросіми скасував другу судову заборону і дозволив АЕС після завершення поточної перевірки таки перезапустити ядерну установку.