Пресцентр

Продовження терміну експлуатації енергоблоків: на блоці №1 ЮУАЕС завершено контроль корпусу реактора зсередини

Розмір шрифту

Скинути
22.09.2021

Однією зі стратегічних цілей ДП «НАЕК «Енергоатом» є продовження ресурсу наявних енергопотужностей – 15 атомних енергоблоків. В цьому плані завдання НАЕК співпадають із сучасними тенденціями розвитку атомної енергетики, оскільки у світі продовження терміну експлуатації енергоблоків є поширеною практикою. Практичний досвід в цьому вже мають Великобританія, Канада, РФ, США, Франція, Угорщина та інші країни.

«Існуючі блоки АЕС будуть виводитися із експлуатації в горизонті 2050 року. До того часу ми продовжуватимемо їхню експлуатацію. Міжнародна практика свідчить, що такі блоки можуть працювати 60 років і більше. Ми розраховуємо, що термін експлуатації всіх наших блоків ВВЕР-1000 буде продовжено на такий строк їхнього експлуатаційного віку», – зауважив керівник Енергоатома Петро Котін.

Продовження експлуатації енергоблока здійснюється за відповідними Програмами, які розробляються для кожного блока окремо. Необхідною умовою продовження експлуатації діючих енергоблоків АЕС є реалізація заходів з підвищення їх безпеки та надійності. Зокрема, таких як модернізація та реконструкція обладнання, усунення відхилень від норм та правил з безпеки та підвищення рівня надійності та аварійної готовності енергоблоків.

Завдяки заходам з підвищення рівня безпеки, що виконуються в рамках продовження експлуатації, рівень безпеки енергоблоків АЕС з продовженим терміном експлуатації є навіть вищим, ніж у інших енергоблоків.

На Южно-Українській АЕС 20 вересня завершено одну з обов'язкових процедур, передбачених Програмою підготовки першого енергоблока до продовження довгострокової експлуатації.

«На сьогодні ми маємо повну картину стану металу корпусу реактора. Отримані результати свідчать про те, що він задовільний, недопустимі несуцільності відсутні. А це означає, що строк служби корпусу реактора, і як наслідок, виробниче життя енергоблока №1 можна продовжувати», – розповів начальник лабораторії дистанційних засобів контролю та ремонту служби контролю металу ЮУАЕС Володимир Ничепуренко.

Корпус реактора – єдиний з-поміж основних елементів, який не підлягає заміні, тому продовження його виробничого життя є визначальним чинником для можливості продовження довгострокової експлуатації енергоблока.

Контроль корпусу реактора зсередини – обов’язкова процедура програми періодичної переоцінки безпеки атомного блока, яка виконується кожні десять років. Атестованою системою дистанційного контролю RPV-ISI-INETEC, доставленою з Хмельницької АЕС, у процесі планово-попереджувального ремонту (ППР) обстежено кожен міліметр корпусу реактора першого енергоблока.

Суцільне сканування проведено послідовно трьома методами – візуальним, ультразвуковим і вихрострумовим. Перевірці підлягали циліндрична частина та еліптичне днище, а також зона патрубків. І цим цьогорічна процедура відрізнялася від попередньої, 10-річної давнини. Тоді роботи виконувалися в два етапи. Нині ж атомники вперше відпрацювати, як-то кажуть, на одному диханні.

«Роботи стартували о 7 ранку 29 серпня і тривали до 20.00 20 вересня. Аби укластися у відведені строки, система дистанційного контролю функціонувала цілодобово, змінювалися лише люди. Наші колеги з Хмельницької АЕС, які безпосередньо виконували обстеження, працювали за 12-годинним графіком», – пояснив Володимир Ничепуренко.

У мережевому графіку ППР енергоблока №1 контроль корпусу реактора зсередини перебуває на «червоній лінії», безпосередньо впливаючи на загальну тривалість планового ремонту. Супровід робіт та максимальну комунікацію з суміжниками забезпечували фахівці служби контролю металу. До процесу також були залучені представники енергоремонтного підрозділу, цеху радіаційної безпеки та цеху дезактивації ВП ЮУАЕС.

Результати, отримані під час контролю корпусу реактора зсередини, буде використано для аналізу та обґрунтування продовження довгострокової експлуатації енергоблока №1.

Нагадаємо, 5 січня 2021 року Енергоатом отримав ліцензію Держатомрегулювання України на право продовження експлуатації ядерного енергоблока № 5 Запорізької АЕС, а в січні 2020 року за результатами періодичної переоцінки безпеки було продовжено термін експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС.