Пресцентр

На ХАЕС введено в дослідну експлуатацію тренажер для вдосконалення самоконтролю

Розмір шрифту

Скинути
06.05.2021

НАЕК «Енергоатом» продовжує впровадження інноваційних заходів, спрямованих на посилення безпеки. За рекомендацією міжнародної інспекції Ядерного страхового пулу в рамках програми конкретних дій задля становлення та розвитку культури безпеки на всіх атомних станціях впроваджують навчальні програмно-технічні комплекси власного виробництва для вдосконалення самоконтролю.

Так, на Хмельницькій АЕС як один з інструментів попередження помилкових дій персоналу почали використовувати спеціальний тренажер «STAR». Реалізували проєкт працівники навчально-тренувального центру та відділу розвитку персоналу ХАЕС, які розробили відповідне технічне рішення і змонтували тренажер для практичного відпрацювання навичок самоконтролю.

«Людський фактор має значний вплив на виробничі процеси, – зазначив заступник генерального директора з персоналу Богдан Шмигельський, – і наше завдання мінімізувати його за допомогою тренування та закріплення навичок самоконтролю на тренажері «STAR».

Унікальність цієї розробки полягає у можливості контролювати й аналізувати дії працівників станції завдяки спеціально розробленому програмному забезпеченню. Тренажер працює у двох режимах – навчальному та контрольному. І в обох – у разі порушення заданих алгоритмів на сигнальному табло і за допомогою звукової сигналізації виконавцю завдань надходить повідомлення про помилку.

Тренажер передбачає кілька сценаріїв розвитку подій, наближених до реальних, коли працівник може відволіктися, зокрема й через сторонні фактори, що знижують рівень самоконтролю при виконанні певних операцій.

За словами психолога відділу розвитку персоналу Анни Закусіло, тренажер розвиватиме концентрацію уваги, критичне мислення, вміння працювати відповідно до всіх визначених процедур і в оперативного та ремонтного персоналу, і у працівників технічної підтримки, які здійснюють перемикання на обладнанні та інші технологічні операції, що потребують високого рівня самоконтролю.

Нова розробка важлива ще й тим, що у реальному часі демонструє небезпечність будь-якого відволікання, спонукає відповідальніше ставитися до своїх обов’язків.

«Після навчання на тренажері працівники матимуть значно вищий рівень самоконтролю, отже ймовірність здійснення ним помилки суттєво зменшиться. Наразі тренажер приймають у дослідну експлуатацію. А після успішного проходження цього етапу макет-тренажер введуть у промислову експлуатацію», – зауважив начальник відділу розвитку персоналу Хмельницької АЕС Іван Ковалінський.

Під час розробки «STAR» враховувався досвід реалізації аналогічного проєкту на Рівненській АЕС. Раніше подібний тренажер впровадили також на ЮУАЕС, де, попередньо вивчивши досвід колег з РАЕС і словацької АЕС Моховце, розробили тренажер власними силами.