Культура безпеки

Культура безпеки АЕС - прийняття правильних експлуатаційних рішень

Розмір шрифту

Скинути
19.04.2018

Під егідою Всесвітньої асоціації операторів, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС) в Словаччині пройшов міжнародний навчальний семінар на тему «Прийняття правильних експлуатаційних рішень». У ньому взяли участь представники Білорусі, Угорщини, України, Словаччини, Чехії та РФ.

Семінар на цю тему проводився вперше. І проведення обумовлене, перш за все, актуальністю теми. Сьогодні міжнародні зусилля спрямовані на те, щоб виключити вплив людського фактора при експлуатації атомних станцій, коли рішення можуть прийматися, без урахування всіх сторін питання і всебічного аналізу ризиків.

«Світовий досвід знає випадки неправильних рішень в експлуатації, які призвели до тяжких наслідків. Також виникали ситуації, пов'язані з пошкодженням основного обладнання, стан якого вчасно не оцінили і не ідентифікували з точки зору безпеки. Саме на таких прикладах і був побудований семінар, головною метою якого став алгоритм прийняття правильних експлуатаційних рішень (ПЕР). Вважаю, незабаром ця абревіатура, це поняття стане для нас таким же звичним, як і поняття культури безпеки», - розповів учасник семінару, керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС Олег Дудар.

В ході семінару учасники не лише заслухали корисну інформацію, а й самі моделювали певні реальні ситуації на АЕС, шукали шляхи їх вирішення. Така практика не лише наочно продемонструвала переваги застосування протоколу ПЕР, а й підтвердила високу кваліфікацію представників українських АЕС і ДП «НАЕК «Енергоатом», які показали найкращі результати серед всіх країн-учасниць семінару.

«За великим рахунком, не можна сказати, що вищезгадані підходи нові для Запорізької АЕС. Ми, безумовно, все це виконували. В протилежному випадку просто не могли б експлуатувати атомну станцію, адже кожен день експлуатації - це певний виклик, необхідність прийняття рішень, трапляється, і нестандартних. Інша справа, що зараз ці підходи наділили конкретною формою і систематизували в алгоритм», - резюмував Олег Дудар.