Культура безпеки

Олександр Шавлаков: Неухильне дотримання культури безпеки є безумовним пріоритетом для Енергоатома

Розмір шрифту

Скинути
31.03.2017

Виробничі успіхи атомної генерації, яка стабільно забезпечує більше половини виробництва електроенергії в Україні, в значній мірі обумовлені саме дотриманням принципів культури безпеки. Про це заявив перший віце-президент – технічний директор НАЕК "Енергоатом" Олександр Шавлаков, відкриваючи VIII Міжнародну науково-практичну конференцію з культури безпеки на АЕС.

Конференція, організована Енергоатомом, відбулась 29-30 березня у Києві. Окрім українських атомників у роботі Конференції взяли участь представники Всесвітньої асоціації операторів АЕС (ВАО АЕС, WANO), фахівці з АЕС Словаччини, Болгарії, Іспанії, а також – зі всесвітньовідомих в атомній енергетиці компаній AREVA та Westinghouse Electric.

«Станом на кінець березня Енергоатом задовольняє 62% потреб країни в електроенергії. Такий показник треба розглядати не лише в контексті дефіциту вугілля для теплових електростанцій, але й як доказ значущості атомної енергетики для енергетичної безпеки України та стабільності економіки держави. У цих умовах дотримання виробничої дисципліни та неухильне слідування принципам культури безпеки є для нас найбільш актуальним та пріоритетним завданням», - наголосив технічний директор Енергоатома.

Він переконаний, що формування сильної культури безпеки у відокремлених підрозділах Компанії дозволяє, якщо не повністю виключити, то у значній мірі мінімізувати можливість виникнення несприятливих подій, особливо тих, які пов’язані з людським фактором. «Ми розуміємо надважливу роль цього фактору в нашій діяльності і наполегливо продовжуємо формувати сильну культуру безпеки в нашій Компанії. Поза сумнівом у цьому процесі ключову роль відіграють керівники структурних підрозділів Енергоатома. На практиці це відображається у тому, що підрозділи у своїй діяльності керуються певними методами та принципами роботи, моделями поведінки, які керівники вважають найбільш важливими для досягнення поставленої мети. Але навіть найкращі практики та методи залишаться не реалізованими, якщо керівник підрозділу особисто не займається їх впровадженням, демонструючи на власному прикладі неухильне слідування культурі безпеки», - зазначив Олександр Шавлаков.

Перший віце-президент – технічний директор НАЕК «Енергоатом» також звернув увагу присутніх на тому, що культура безпеки має ґрунтуватись не лише на технічній грамотності і професіоналізмі співробітників, пов’язаних з експлуатацією атомних енергоблоків, але й на їхньому внутрішньому переконанні слідувати встановленим нормам та правилам, які спрямовані на викриття першопричин проблем з метою їх подальшого вирішення. «Тут в мене виникає аналогія з поняттям особистої свободи, яку ми розглядаємо, як усвідомлену потребу для розвитку кожної особистості. Своєю повсякденною роботою ми маємо утверджувати сприйняття культури безпеки саме як внутрішньої, усвідомленої потреби для кожного атомника», - додав технічний директор Компанії.

У свою чергу генеральний інспектор – директор з безпеки Енергоатома Данко Білей повідомив учасникам Конференції, що на засіданні Ради з культури безпеки Енергоатома, яка відбулась 22 лютого 2017 року під головуванням президента Енергоатома Юрія Недашковського, було визнано задовільною реалізацію Програми конкретних дій, спрямованих на становлення і розвиток культури безпеки в НАЕК «Енергоатом» на 2015-2016 роки». Він уточнив, що, загалом, за період з 2009 року в Компанії було розроблено та виконано чотири Програми підвищення рівня культури безпеки.

Говорячи про результати виробничої діяльності Енергоатома, Данко Білей зазначив, що у 2016 році за "Міжнародною шкалою ядерних подій" INES аварій та інцидентів на АЕС України не було зафіксовано. Усі порушення у роботі АЕС було оцінено за шкалою INES "нижче шкали/рівень 0".

Серед презентацій, з якими виступили учасники Конференції, варто відзначити доповідь представника компанії AREVA NP – технічного фахівця з кібербезпеки Джейсона Холлерна, адже вона була присвячена протидії новій загрозі безпеці експлуатації АЕС – кібертероризму. «Підвищення культури ядерної безпеки шляхом реалізації програм кібербезпеки є одним з найбільш пріоритетних завдань нашої компанії, адже в усьому світі різко зросла кількість хакерських атак на цифрові системи промислового контролю та управління, потрапляла під ці атаки й ваша країна. Ми працюємо над виявленням вразливих місць в електронних системах контролю та управління АЕС, розробляємо та впроваджуємо багаторівневі системи захисту ядерних об’єктів від хакерських атак, але дуже важливим, а іноді ключовим, залишається особисте ставлення персоналу до кібербезпеки», - зазначив Джейсон Холлерн.

Він підкреслив, що ідеологія по відношенню до забезпечення кібербезпеки на АЕС має бути аналогічною принципам безпеки в усіх інших сферах функціонування атомних станцій. «Співробітник повинен бути зацікавленим у дотриманні правил кібербезпеки, він має бути достатньо інформованим щодо можливих загроз та мати критичне мислення. Для цього ми розробляємо та проводимо регулярні тренінги з персоналом», - зазначив експерт.

На його думку, серед основних заходів протидії кібератакам на АЕС є цифровий захист програмного забезпечення від несанкціонованого доступу та фізичний захист програмно-обчислювальної техніки, задіяної у виробничих процесах на АЕС. «Ми жорстко відсікаємо обладнання, критичне для безпеки атомних станцій, від зовнішніх інформаційних мереж, впроваджуємо заборону на вільне переміщення територією ядерних об’єктів флеш-накопичувачів та інших мобільних носіїв інформації, за допомогою яких може бути завдано шкоду електронному та програмному обладнанню. Але усі заходи з протидії загрозам є ефективними лише за умови належного виконання менеджментом станції вимог культури безпеки», - підкреслив Джейсон Холлерн.

Представник іспанської компанії Iberdrola Ігнасіо Ермана виступив з доповіддю присвяченою реалізації міжнародного проекту «Вдосконалення управління культурою безпеки в НАЕК «Енергоатом» і на його АЕС». Цей проект стартував наприкінці 2011 року у рамках міжнародних програм допомоги Європейської Комісії і завершився у 2016 році. Компанія Iberdrola виступала в даному проекті в якості консультанта. Одним з ключових етапів проекту був порівняльний аналіз застосовуваних кращих міжнародних практик і діяльності Енергоатом з підтримки культури безпеки.

Як зазначив Ігнасіо Ермана, за підсумками проекту було зроблено висновок щодо сильної прихильності керівництва Енергоатома принципам культури безпеки. «В Енергоатомі існує ефективна система управління культурою безпеки. Дуже важливо, що в керівництва Компанії є чітке розуміння того, що не так важливо хто персонально винен в тому чи іншому порушенні, а набагато важливіше, що стало причиною його виникнення», - підкреслив іспанський фахівець.

Представник ВАО АЕС на словацькій атомній електростанції Богуніце Радован Мраз розповів про інструменти керування продуктивністю людини в контексті культури безпеки. У своїй доповіді він, зокрема, відзначив, що цілком уникнути людських помилки не можливо у принципі, тому будь яка компанія – оператор АЕС повинна бути готова до них. «Серед основних причин, через які персонал припускається індивідуальних помилок є стрес, надлишкова самовпевненість, або навпаки відсутність досвіду, робота під тиском керівництва. Необхідно впроваджувати такі інструменти управління виробничими процесами, які унеможливлять виникнення нештатних ситуацій на АЕС через людські помилки», - підкреслив Радован Мраз.

На його думку, для персоналу АЕС необхідно створити умови для постійного вдосконалення професійних навичок та обміну досвідом, в колективах станцій має формуватись атмосфера доброзичливості та довіри між керівництвом та персоналом. «Самоконтроль та взаємна перевірка мають стати обов’язковими складовими виробничого процесу», - відзначив словацький фахівець.

У своєму звернені, підготовленому за результатами Конференції, її учасники відзначають, що культура безпеки, як один з фундаментальних принципів забезпечення безпеки АЕС, набуває все більшої значущості на підприємствах атомної галузі. «Ми підтверджуємо, що забезпечення досягнутого рівня безпеки та його постійне підвищення базується на аналізі всіх подій, що відбуваються в атомній енергетиці. З урахуванням досвіду кращої світової практики та отриманих уроків робиться все необхідне для забезпечення і підвищення рівня безпеки АЕС. Оцінка стану рівня культури безпеки є постійною практикою в діяльності НАЕК «Енергоатом». Ми не зупиняємося на досягнутих результатах. Підвищення рівня культури безпеки ми розглядаємо як комплексну задачу безперервного вдосконалення галузі», - йдеться, зокрема, у зверненні.   

Презентації учасників VIII Міжнародної науково-практичної конференції з культури безпеки на АЕС